Jeśli boisz się mówić w języku obcym, ten post jest dla Ciebie

Jeśli boisz się mówić w języku obcym, ten post jest dla Ciebie

lęk językowy

Bariera #1, czyli lęk językowy, a w szczególności lęk przed mówieniem w języku obcym. Post powstał w ramach cyklu “Pokonujemy bariery językowe”.


Pojęcie lęku językowego oznacza stan napięcia nerwowego, pojawiający się w momencie, kiedy człowiek musi użyć języka obcego. Może to oczywiście dotyczyć zarówno rozumienia ze słuchu, jak i komunikacji pisemnej, a nawet czytania w języku obcym. Mimo tego, niewątpliwie największym lękiem językowym jest lęk przed mówieniem.

Sam strach przed komunikacją w języku obcym wynika z przeświadczenia, że ktoś albo niczego nie zrozumie albo sam nie zostanie zrozumiany. Bywa, że jedno łączy się z drugim. To przeświadczenie, a co za tym idzie lęk, może mieć różne przyczyny, np.:

1.Perfekcjonizm – komuś może się wydawać, że jeśli popełnia nawet drobne błędy, to nie powinien mówić wcale.
2.Negatywna ocena innych – ktoś może denerwować się tym, że zostanie wyśmiany albo dostanie słabszą ocenę.
3.Oczekiwania – ktoś inny sam sobie stawia cel językowy, który nie jest możliwy do zrealizowania. Czas mija, a frustracja narasta.
4.Zajęcia językowe – tak tak, zajęcia mogą być bardzo stresujące, np. kiedy ktoś czuje presję ze strony nauczyciela albo jest ciągle krytykowany.

Przyczyny mogą jednak leżeć znacznie głębiej, w nas samych, i problem jest wtedy dużo poważniejszy. Tym bardziej, jeśli takiego samego lęku ktoś doświadcza również w języku ojczystym – warto wtedy rozważyć konsultację ze specjalistą.

Jak więc objawia się lęk przed mówieniem? Często dość niepozornie, np. uczniowie po prostu uciekają z lekcji języka. Myślę jednak, że zwykle te objawy wyglądają podobnie, jak w przypadku innych lęków. Jeśli ktoś boi się ciemności, chowa się pod kołdrą. Jeśli boi się myszy – nieruchomieje. Tak samo będzie, kiedy ktoś boi się komunikacji w języku obcym (no, może oprócz tej kołdry, chyba, że mamy jakąś “pod ręką” ;)) – strach paraliżuje, przestajemy słyszeć to, co ktoś do nas mówi w języku obcym, zapominamy wszystkie słowa i wyrażenia, chcemy się schować i nie musieć brać udziału w dyskusji. Co ciekawe, lęk językowy nie musi towarzyszyć komuś nieustannie, ale może pojawiać się tylko w towarzystwie określonych okoliczności lub osób.

5 pierwszych kroków, które warto podjąć, aby pomóc sobie w pokonaniu lęku przed mówieniem

1.Sprecyzować swój lęk
Spróbuj samodzielnie określić, co jest powodem Twojego stresu językowego. Rozmowa w parach, a może odpowiedzi na pytania nauczyciela? Zastanów się, czy lęk pojawia się za każdym razem, czy tylko w jakichś konkretnych okolicznościach? Zapisz na kartce wszystkie te sytuacje. Dzięki temu będziesz wiedzieć, z czym konkretnie chcesz się uporać.

2.Porozmawiać o tym ze swoim nauczycielem/lektorem
Jeśli to możliwe, porozmawiaj z osobą, która uczy Cię języka obcego. Po pierwsze Twój lektor będzie świadomy tego, że doświadczasz lęku językowego. Po drugie sam również będzie mógł Ci doradzić i dostosować sposób prowadzenia zajęć do sytuacji tak, żeby ułatwiać Ci pokonywanie tej bariery.

3.Odrzucić perfekcjonizm
Dąż do osiągania swoich celów i jak najlepszych wyników, ale pamiętaj, że nigdy nie będzie w 100 procentach idealnie, a wręcz przeciwnie – czyż nie jest tak, że zawsze znajdzie się coś, co można powiedzieć lepiej, ciekawiej, ładniej…? Wszyscy od czasu do czasu popełniają błędy językowe, nawet nauczyciele i native speakerzy.

4.Sprawdzić się
Spójrz na poniższe przykłady i przekonaj się, że nie jest tak źle.
a)Obawiasz się, że mówisz niewyraźnie i żaden obcokrajowiec Cię nie zrozumie? Spróbuj zagadnąć zagranicznych turystów na ulicy swojego miasta, nawiąż prostą rozmowę – skąd są, czy im się tu podoba. Na koniec życz im miłego dnia, a zobaczysz, że i Twój dzień będzie udany, bo dokonasz swojego pierwszego małego sukcesu w walce z barierą językową.
b)Na zajęciach wszystko idzie dobrze, ale na myśl o rozmowie z danym native speakerem zupełnie zapominasz języka? Spróbuj najpierw porozmawiać z innymi obcokrajowcami, którzy uczą się tego samego języka co Ty – zobaczysz, że jesteście w jednej drużynie. Porozmawiaj też z innym native speaker’em – może to kwestia tego, że peszy Cię jedynie konkretna osoba?
c) Musisz wygłosić prezentację, a jesteś przekonany, że w trakcie “zatniesz się” i nic więcej nie powiesz? Przygotuj tę prezentację wspólnie ze znajomym. Umówcie się, że w sytuacji, kiedy Ty przerwiesz swoją wypowiedź, dalej będzie mówił Twój przyjaciel. Poczucie wsparcia doda Ci odwagi i pewności siebie.

5.Dokonać zmian
Nie bój się ich dokonywać. Jeśli czujesz, że Twoja blokada spowodowana jest zajęciami językowymi, spróbuj coś w nich zmienić – wybierz inną metodę lub tryb prowadzenia zajęć. Ekspetymentuj. Sprawdź np. czy nie masz problemu z wypowiadaniem się w języku obcym, jeśli tę wypowiedź…śpiewasz 😉 albo kiedy w tle leci Twoja ulubiona muzyka? Możesz w ten sposób ćwiczyć w domu, a później wystarczy, że przypomnisz sobie w głowie melodię.

I na koniec: mów i słuchaj, jak mówią inni. Możesz ćwiczyć wygłaszanie swojej opinii w języku obcym słuchając audycji w zagranicznym radiu, możesz mówić do domowników, którzy nie znają tego języka, a nawet zamknąć oczy i wyobrazić sobie słuchaczy. Z czasem będzie coraz łatwiej 🙂

Zdarzyło się Wam doświadczyć lęku językowego? Jak sobie z nim poradziliście? Jeśli chcecie, podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzu – być może sami pomożecie w ten sposób innym! 🙂

 

Zdjęcie w nagłówku: /Unsplash

 

Powiązane posty:

One thought on “Jeśli boisz się mówić w języku obcym, ten post jest dla Ciebie

  1. Polecam nie tylko mówienie do nieistniejących słuchaczy, ale nagrywanie się. Na początku efekty przerażają (np. „O boże, to ja mam taki piskliwy głos?!”:)), ale z czasem postęp w płynności wypowiedzi zaskakuje, co jeszcze bardziej motywuje do dalszych ćwiczeń. Nie wspomnę już nawet o tym, że skupienie, jakie jest wymagane, aby coś wygłosić, wyobrażając sobie, że jest się np. na żywo w radiu, pozwala na 90% zapamiętanie danego tekstu w każdym języku! Na koniec, to pomaga również pokonać lęk przed mówieniem, bo podświadomie kołacze się nam w głowie: „Ha, przecież ja już wygłaszałem tekst przed 1000000 osób (nieważne, że w wyobraźni), to z jednym Hiszpanem/Anglikiem/Niemcem nie dam sobie rady?!” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close