Bez kategorii, student

5 profili na Instagramie, które rozwiną twój rosyjski

Chociaż sama z Instagrama korzystam nieco mniej niż inni, od dawna wiem, jak dużo się na nim znajduje i ile rzeczy w łatwy sposób można na nim odkryć. Uczenie się języka z mediami społecznościowymi to nic nowego, warto jednak robić to z głową. A jeśli już nadszedł trudny czas i izolujemy się w swoich telefonach, to dlaczego by nie skorzystać i przy okazji, mimowolnie, się trochę podszkolić?

Przygotowałam dziś listę profili na Instagramie, które mają sporą szansę odmienić Twoje umiejętności z języka rosyjskiego. A profile te w większości, oprócz tego, że zawierają dobre treści, na dodatek są po prostu estetyczne. No – nie ma co się oszukiwać! Jeśli coś jest miłe dla oka, to skuteczniej zadziała na twoją pamięć.

Profile będą bardzo różne. Też takie, których autorzy pewnie nawet się nie domyślają, że mogą mieć wpływ na rozwijanie umiejętności językowych u obcokrajowców 😉 . To co, zaczynamy?

Learn Russian Words, czyli rosyjski słownik obrazkowy na Instagramie

Ponad 16 tysięcy obserwujących i w sumie nic dziwnego. Autor, Nikolai Tishin, zamieszcza nowe słowa w formie przejrzystych obrazków, ale również zamieszcza nagranie wymowy. Możecie śmiało za nim powtarzać! Dla ułatwienia przy każdym pojęciu pojawia się tłumaczenie na język angielski. Fajne, prawda?

 

Russian Podcast

Tatiana Klimova jest absolutnie pozytywną i motywującą do nauki lektorką. Tak naprawdę jej Instagram to taki trochę pretekst, żeby zajrzeć głębiej – na jej stronę internetową, profil na Facebooku i kanał na Youtube. Tatiana zaczęła kiedyś od nagrywania podcastów, teraz oprócz nich zamieszcza też dużo ciekawostek i językowych instrukcji. W swoich krótkich filmikach często wyjaśnia różnice między podobnymi słowami, robi to po rosyjsku i w taki sposób, że naprawdę zrozumie każdy! Zajrzyjcie koniecznie.

Kotogramota

Czyli rosyjski w…kotach! Jak ja uwielbiam ten profil! Tworzy go ilustratorka i nauczycielka rosyjskiego, którą możecie na Instagramie podejrzeć też tutaj . Jeśli są jakieś formy albo słowa, których nie możecie zapamiętać, zapewniam, że po przestudiowaniu Kotogramoty wszystko stanie się banalnie proste. Na Kotogramocie znajdziecie dużo zasad ortograficznych i codzienne testy w stories. To konto to jeden z moich instagramowych ulubieńców 🙂

 Istoki Slova

To profil tworzony przez Swietłanę Gurianovą – lingwistkę, nauczycielkę języka rosyjskiego jako ojczystego. Polecam go przede wszystkim studentom filologii, nauczycielom ale też tym, których rosyjski jest już bardziej zaawansowany. Swietłana dużo mówi o historii języka, wyjaśnia różne zagwozdki, radzi, jak mówić poprawnie, pisze artykuły naukowe. W swoich relacjach na IG zamieszcza też testy z tych ambitnych. Zobaczcie 🙂

 Hahaski

To profil fikcyjnej postaci – psa rasy husky i jego przyjaciół. Konto, które nie ma nic wspólnego z uczeniem się języków, oprócz tego, że zawiera komiksy. A te oczywiście są nieocenionym źródłem języka potocznego (ale nie tylko). Życiowe, zabawne, z polotem, prawie milion obserwujących – poleca się samo! Uwaga tylko na pisownię. Zwykle jest poprawna, ale czasem zdarza się, że – na potrzeby przedstawionej sytuacji – może być nieco zniekształcona.

Mam nadzieję, że spodobały Ci się moje propozycje. Oczywiście takich kont jest coraz więcej, wybrałam jednak te, które moim zdaniem zasługują na szczególną uwagę i które w zasadzie należą do różnych kategorii, jednak mogą pełnić jedną i tę samą funkcję – uczyć.

Pamiętaj, żeby polubić i udostępnić dalej – każde polubienie to wpływ na czyjeś umiejętności! 😉

A może dopiszesz swoje ulubiona konta?