student

Dlaczego warto uczyć się języków?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, dlaczego właściwie zaczęliście uczyć się jakiegokolwiek języka obcego? Dla jednych był to zapewne obowiązkowy przedmiot w szkole, inni sami zapisali się na kurs językowy. Niektórzy być może posługują się jedynie językiem polskim, ponieważ wahają się, czy znajomość języka obcego do czegoś im się przyda.

Niezależnie od tego, która z powyższych sytuacji jest Wam bliższa, przeczytajcie koniecznie o tym, jakie wartości niesie ze sobą uczenie się (i znajomość) języków obcych. Poniżej istotne argumenty, które zebrałam specjalnie dla Was. Myślę, że znajdzie się wśród nich co najmniej jeden, który Was mile zaskoczy lub zwróci uwagę na coś, czego wcześniej nie dostrzegaliście.

Skuteczna komunikacja

Znajomość języków ułatwia nam komunikację z mieszkańcami innych krajów. Brzmi to banalnie? Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że możemy nie tylko poznawać wielu ludzi i rozmawiać z nimi, ale również lepiej rozumieć ich uczucia, sposób myślenia i postrzegania świata. Zastanówcie się, jak często trudno jest nam wyrazić coś w swoim własnym języku, a co dopiero wytłumaczyć to obcokrajowcowi.

 

Pełne zrozumienie innej kultury

Kiedy chcemy poznać kulturę danego kraju, niejednokrotnie zaczynamy od nauki języka, którym posługują się jego mieszkańcy. To naprawdę świetna decyzja. Jeśli znamy język, łatwiej jest nam uczestniczyć w życiu kulturalnym. Tym samym czujemy się swobodniej w środowisku innym niż to, w którym się wychowaliśmy. Możemy czytać literaturę w oryginale, słuchać radia, oglądać filmy bez lektora, a nawet śmiać się z dowcipów, które w tłumaczeniu nie byłyby już zabawne. I nareszcie zrozumiemy, o czym śpiewa nasz ulubiony zespół!

 

Praca i nauka

Dzięki znajomości języków obcych możemy znaleźć dobrą pracę czy rozpocząć studia za granicą. Jednak to nie wszystko. Wymóg posługiwania się konkretnymi językami stał się już chyba nieodłączną częścią każdego ogłoszenia o pracę również w Polsce. Im więcej języków znasz, zwłaszcza tych mniej popularnych, tym lepiej. Również podczas samych studiów możemy niejednokrotnie korzystać z językowych umiejętności. Z łatwością posługujemy się zagranicznymi podręcznikami lub czytamy nieprzetłumaczone artykuły o najnowszych wynikach badań w naszej dziedzinie.

 

Inwestycja w Twoją firmę

Jeśli nie musicie przeglądać wspomnianych wyżej ogłoszeń o pracę, ponieważ postawiliście na własny biznes, pamiętajcie również o potrzebie znajomości języków. Zyskacie więcej klientów czy partnerów zagranicznych, jeśli będziecie potrafili porozumieć się z nimi w ich języku. A jak wiadomo udane rozmowy biznesowe = wasz zysk.

 

Języki coraz mniej obce

Uczenie się języka obcego powoduje, że zaczynamy zwracać uwagę na to, w jaki sposób funkcjonuje nasz język ojczysty. Dzieje się tak chociażby dlatego, że porównujemy to, czego się uczymy do tego, co jest nam już znane. Jeszcze ciekawsze jest to, że jeśli znamy jeden język obcy, dużo łatwiej jest nam nauczyć się…kolejnych języków! Czy to nie wspaniałe?

 

Język na zdrowie!

Badania naukowe potwierdziły, że u osób starszych, które nie znają żadnego języka obcego objawy demencji pojawiają się średnio 4 lata szybciej, niż u osób, które posługuja się językami obcymi na co dzień (nawet jeśli uczyły się ich w wieku dojrzałym). Ćwiczmy nasze umysły!

 

Czy jest coś, co dla Was jest najważniejsze? Dajcie znać, co jeszcze dopisalibyście do tej listy. Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii!

 

Powiązane posty: